Wypożyczalnia dla Dorosłych
Oksana Zabużko „Planeta Piołun”
Ukraińska pisarka, autorka m.in. książki pt. ”Badania terenowe nad ukraińskim seksem” wydała w lutym 2022 r. zbiór esejów, w których opisuje, diagnozuje, odwołuje i zaprasza nas do świata swoich przemyśleń. Opowiada, co ją, jej pokolenie i rodaków ukształtowało. Znajdziemy w książce wiele odniesień do literatury, filmu, historii i polityki. Czytając eseje Oksany Zabużko, jesteśmy „zmuszeni” do refleksji i nie możemy przejść obojętnie wobec rozważań autorki.
Następne spotkanie odbędzie się 31 stycznia 2023 r. o godz.15.30. Będziemy rozmawiać o książce Krzysztofa Tomasika „Poli Raksy twarz”.

Filia nr 1
Petra Dvořákova „Wrony”

Tradycyjnie w poniedziałkowe popołudnie w Filii nr 1 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie
w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmowy była pozycja pt. „Wrony” Petry Dvořákovej. Ta bestsellerowa powieść czeskiej pisarki porusza ważne sprawy społeczne jak przemoc domowa, rodzicielska niemoc, konflikty rodzinne, molestowanie itp. Zwraca uwagę na dysfunkcyjność systemu w zakresie opieki nad dzieckiem. To także smutna historia utalentowanej dziewczynki, której nie dane będzie w pełni rozwinąć „skrzydeł”. Ciekawa narracja z perspektywy dwóch osób – matki i córki oraz wątek „wroniej” rodziny. Powieść zyskała bardzo pozytywne recenzje klubowiczów i wywołała ożywioną dyskusję.
Na kolejne zapraszamy 30 stycznia 2023 roku o godz. 15.00. Będziemy omawiać książkę pt. „Suknia. Opowieść o królewskim ślubie” autorstwa Jennifer Robson.

Filia nr 3
Ellen Marie Wiseman „Dla jej dobra”

Książka Ellen Mary Wiseman rozgrywa się w większości podczas Wielkiego Kryzysu w latach trzydziestych dwudziestego wieku w Stanach Zjednoczonych. Tragedia małej dziewczynki uwięzionej przez rodziców, która trafia do wędrownego cyrku w charakterze jednej z atrakcji, głęboko poruszyła czytelniczki, pozostawiając dominujące uczucie smutku. Losy małej Lilly wiążą się z historią zbuntowanej Julii, która ucieka z domu, a następnie odkrywa rodzinną tajemnicę. Początkowo można sądzić, że książka wpisuje się w szablon popularnych pozycji o podobnej treści, jednak autorka wykazała się dużo większą wyobraźnią. Zawarte w powieści epizody rozgrywające się w świecie cyrkowców są autentyczne, świadczące
o dogłębnym zgłębieniu przez autorkę materiałów źródłowych. Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że są przeciwniczkami cyrku, w którym występują zwierzęta.
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 3 odbędzie się 31 stycznia 2023 r.
o godz.16.00 i poświęcone będzie omówieniu powieści Iana McEwana „W imię dziecka”.

Filia nr 7
Magdalena Majcher „Cud grudniowej nocy”
Akcja książki rozgrywa się w grudniu, w Katowicach – rodzinnym mieście Autorki. To opowieść dla miłośników powieści obyczajowych, tzw. świątecznych, z rozbudowanym wątkiem psychologicznym, co cechuje pisarstwo M. Majcher. Opisując skrajnie różne sytuacje życiowe pięciu spokrewnionych ze sobą kobiet, Autorka skłania nas do refleksji nad postawami życiowymi i wyborami głównych bohaterek, z których każda nosi w sobie trudną i bolesną historię. To opowieść o bólu, tęsknocie i pragnieniu szczęścia, z ważnym przesłaniem, by pomimo cierpienia, które przepełnia serce, nie poddawać się, próbować żyć i kochać, i otworzyć się na drugiego człowieka. A magia grudniowej nocy (która niezaprzeczalnie działa!) może nam w tym pomóc.
Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 24 stycznia o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać
o książce Georgie Blalock „Królewska buntowniczka. Powieść o księżniczce Małgorzacie Winsor”.