Wypożyczalnia dla Dorosłych
Rosemary Sulivan „Kto zdradził Anne Frank”.
Rosemary Sullivan, pochodząca z Kanady autorka w swojej książce opisuje kilkuletnie, trwające do 2021r. śledztwo w sprawie przebiegu wydarzeń związanych z losami Anny Frank, autorki słynnego, pisanego podczas II wojny światowej dziennika. Anna Frank i jej rodzina podczas okupacji, przez dwa lata ukrywała się w amsterdamskiej kamienicy. Po wojnie podjęto pierwszą próbę wyjaśnienia, kto mógł zadenuncjować Franków. Dopiero kilkadziesiąt lat później, ponownie powołany zespół specjalistów, zbliżył się do uzyskania odpowiedzi na pytanie, kto zdradził Annę Frank i jej rodzinę?
Następne spotkanie odbędzie się 27 września 2022 r. o godz.15.30. Będziemy rozmawiać o książce: Zbigniewa Rokity ”Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

Filia nr 1
Raynor Winn „Słone ścieżki”
Powieść przedstawia prawdziwą historię pary, która utraciwszy wszystko, wyruszyła w niezwykle trudną podróż „przez smagane wiatrem wybrzeże Wielkiej Brytanii”. Książka z całą pewnością „podnosi na duchu”, pokazuje ogromną determinację, wytrwałość, walkę z przeciwnościami losu oraz wiarę, że wiele trudności można pokonać. Porusza także ważny problem społeczny, jakim jest bezdomność. To lektura, która porusza i motywuje!
Na kolejne spotkanie zapraszamy 26 września o godz.15.00. Tematem rozmowy będzie książka Eleny Ferrante pt.”Zakłamane życie dorosłych”.

Filia nr 7
Jennifer Robson „Suknia. Opowieść o królewskim ślubie”.

Książka Jennifer Robson to interesująca i ciekawie napisana historia o tym, jak powstawała suknia ślubna królowej Elżbiety II. Jednak królewski ślub i kulisy powstawania sukni panny młodej, wbrew temu, co sugeruje tytuł, stanowią jedynie kanwę opowieści o życiu w szarym, powojennym Londynie. Autorka ukazała życie zwykłych, ciężko pracujących ludzi zmagających się z bolesną przeszłością oraz trudną, powojenną rzeczywistością, a także rażące dysproporcje społeczne. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o pracy hafciarek w pracowni krawieckiej jednego
z czołowych projektantów tamtego okresu – Normana Hartnella, a zwłaszcza dwóch fikcyjnych bohaterek tej opowieści Ann Hughes i Miriam Dassin. To historia silnej i pięknej kobiecej przyjaźni, której wspomnienie nosi się w sercu do końca życia. Dużym plusem tej książki jest fakt, iż uświadamia nam, że za wyjątkowymi dziełami znanych projektantów stoi trudna, artystyczna praca setek ciężko pracujących ludzi.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 27 września o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Ann Patchett „Dom Holendrów”.