Wypożyczalnia dla Dorosłych
Salvatore Scibona „Każdy”
Finalista National Book Award Salvatore Scibona, pisarz amerykański, przedstawia nam dość zagmatwaną
i wielowątkową powieść, której akcja toczy się przez wiele lat. To książka opisująca losy ludzkie, tajemnice rodzinne, bolesne doświadczenia. Bohaterowie Scibony zmagają się z własnym dziedzictwem na swój sposób,
a podejmowane przez nich decyzje często są dla nas, czytelników zaskakujące. Czytając tę książkę, często zadajemy sobie pytanie, dlaczego on, ona, tak postąpił (a)?

Następne spotkanie odbędzie się 12 lipca o godz. 12.00. Będziemy rozmawiać o książce Eleny Ferante „Czas porzucenia”.

Filia nr 1
Cristina Caboni „Strażniczka, miodu i pszczół”
Po krótkiej prezentacji sylwetki autorki dyskutowano o różnych problemach poruszonych w książce Cristiny Caboni, o znaczeniu pszczół dla środowiska naturalnego i życia człowieka, o walorach miodu, tego płynnego złota. Spotkanie, po wielomiesięcznej przerwie, przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.

Na kolejne zapraszamy po wakacjach, 30 września o godz.15.00 września. Przedmiotem dyskusji będzie ksiażka pt. „Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach” autorstwa Anny Kurek.

Filia nr 3
Grażyna Jeromin-Gałuszko „Kobiety z Czerwonych Bagien”.
Głównym tematem książki Grażyny Jeromin-Gałuszko są losy kilku pokoleń kobiet mieszkających w domu przy bagnach. Dlaczego tylko kobiet? Ponieważ pomimo szczęśliwych związków, mężczyźni nie pozostawali w tym domu na długo. Doskonale zarysowane sylwetki bohaterek sprawiły, że czytelniczki zgodnie stwierdziły, że chciałyby przeczytać o każdej z nich odrębny tom. Autorka umiejętnie łącząc dramatyczne chwile z uroczymi
i zabawnymi obrazkami, stworzyła wzruszającą i piękną historię. Czytając powieść o stu latach, które przeżyła pani Róża, otrzymujemy obraz stu lat historii Polski; przedstawiono bowiem ważne wydarzenia, które miały wpływ nawet na ludzi mieszkających nieco poza społecznością.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 3 odbędzie się 28 września 2021 r. o godz. 16.00.

Filia nr 7
Małgorzata Sidz „Kocie chrzciny: lato i zima w Finlandii”.
Autorka tego ciekawego reportażu, który ukazał się nakładem wydawnictwa Czarne, przez kilka lat mieszkała
w Finlandii, studiując w miejscowości Turku. Jej Finlandia to kraj wymykający się stereotypom, pełen sprzeczności i podziałów, wspaniały i trudny zarazem – kraj lata i zimy. Małgorzata Sidz uchyla przed nami drzwi do fińskich domów, przedstawia fińskie rodziny, opowiada o fińskiej mentalności, o pracowitości
i wyrozumiałości, o alkoholizmie i samotności. Zabiera nas do domków letniskowych i sauny, ale i do domów spokojnej starości. Pisze również o historii, o skomplikowanych relacjach z sąsiadami i o mniejszościach, ale też… o Muminkach i Tove Jansson.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 28 września o godz. 11.00.
Będziemy rozmawiać o książce Liliany Hermetz „Rozrzucone”.