Wczorajszego popołudnia w Saloniku Literacko-Artystycznym przenieśliśmy się na Broadway. Wszystko to za sprawą opowieści o Gusie Edwardsie, który po wyjeździe do Ameryki zrobił wielką karierę w przemyśle muzycznym. Muzyk urodzony w 1878 roku jako Gustaw Szmelowski, inowrocławianin, mieszkał wraz z rodziną przy ulicy Rzeźnickiej, w centrum Inowrocławia. Dzięki Łukaszowi Oliwkowskiemu wnikliwie prześledziliśmy losy tejże rodziny, ścieżki, którymi prawdopodobnie przemierzali nasze miasto, aż do wyjazdu za ocean. Opowieść została wzbogacona skanami dokumentów metrykalnych, fotografiami i archiwalnym występem Gusa. Wpływ tego artysty na amerykański rynek muzyczny jest nieoceniony, kompozycję inowrocławianina wykorzystano w ścieżce dźwiękowej jednego z najpopularniejszych filmów
w historii kina, w pierwszym filmie dźwiękowym – słynnym, oscarowym „Śpiewaku Jazzbandu”.
U schyłku życia Edwardsa, w uznaniu jego zasług wytwórnia „Paramount Pictures” nakręciła pełnometrażowy film „Star Maker”, bazujący na biografii artysty. Rolę główną zagrał w nim najpopularniejszy wówczas aktor i piosenkarz – Bing Crosby.
W spotkaniu uczestniczyła również wokalistka Magda Lazar i członkowie zespołu Polifonika, którzy wspólnie wydali płytę „Gus Edwards Overview’ z piosenkami skomponowanymi 120 lat temu i podzielili się wrażeniami z jej tworzenia. Na zakończenie wysłuchaliśmy utworu „Spaarndam” z tejże płyty. Spotkanie stanowiło preludium do koncertu Magdy Lazar i Polifoniki, który odbędzie się 9 października w Teatrze Miejskim w ramach Ino Classic Festiwal.
Wydarzenie włączyło się w obchody VIII edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która w tym roku odbywa się pod hasłem „To się musi powieść”.

Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia.