Wypożyczalnia dla Dorosłych
Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 7 września miało nieco odmienny charakter. Gościem i jednocześnie moderatorem dyskusji klubowej był znawca literatury holenderskiej prof. Paweł Zajas, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Akcja przeczytanej książki autorstwa Gerbranda Bakkera pt. „Na górze cisza” toczy się na holenderskiej wsi, a jej bohaterem jest mężczyzna po pięćdziesiątce, samotnie gospodarujący na farmie i opiekujący się chorym ojcem. Helmar von Wonderen to samotnik, który poddał się woli ojca, losowi – bez walki o swoje marzenia. Dopiero zbliżająca się śmierć ojca wyzwala w Helmarze energię do zmiany swojego dotychczasowego monotonnego i niedającego spełnienia życia.
Następne spotkanie: 27.10.2015 r. o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce: Stevena Gallowaya pt.„Wiolonczelista z Sarajewa”.

W Filii nr 1 rozmawiano o przezabawnej powieści Izabeli Pietrzyk pt. „Histerie rodzinne”. Jest to dowcipnie napisana opowieść o rodzinie, w której nie ma miejsca na nudę!
Główna bohaterka Wiktoria odchodzi od agresywnego męża i ma nadzieję, że wraca do rodzinnego domu, gdzie wszyscy się kochają. Rzeczywistość jednak okazuje się zupełnie inna!
Następne spotkanie: 22.10.2015 r. o godz.16.00  Tematem dyskusji będzie książka Ewy Winnickiej pt. „Angole”.

W Filii nr 3 podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, klubowiczki zaprezentowały najciekawsze książki przeczytane podczas wakacji. Uwagę czytelniczek zwróciły:  Elżbiety Cherezińskiej „Północna Droga”, Jane Green „Posklejana rodzina”,  Michelle Cohen Corasanti „Drzewo migdałowe” i Magdaleny Pilor „Jej Afganistan”.
Następne spotkanie: 27 października 2015 r. o godz. 16.00. Tematem dyskusji będzie książka pt. „Pierwsza na liście” Magdaleny Witkiewicz.

 W Filii nr 7
Spotkanie DKK w Filii nr 7 upłynęło na dyskusji o dwóch książkach: „Amerykaanie” Chimamandy Ngozi Adiche i „Beksińskich: portrecie podwójnym” Magdaleny Grzebałkowskiej.
Dwa różne światy, ale tak samo skomplikowane i zagmatwane ludzkie losy zdeterminowane z jednej strony przez trudną rzeczywistość, w której przyszło żyć głównym bohaterom, z drugiej zaś przez poplątane meandry psychiki i trudne do okiełznania emocje.
„Amerykaana” to opowieść o miłości i problemach rasowych skupiona wokół młodego mężczyzny i młodej kobiety z Nigerii, którzy stają przed wyzwaniami i trudnymi wyborami, jakie stawiają im kraje, w których postanowili zamieszkać. Magdalena Grzebałkowska w „Beksińskich” kreśląc portret ojca i syna czerpie z bogatych źródeł, tworząc niezwykły kolaż, fascynujący i bardzo różnorodny obraz życia dwojga barwnych indywidualistów.  Czyta się tę książkę wybornie, jak wciągającą powieść z elementami kryminału, thrillera, poniekąd sagę rodzinną i dramat psychologiczny razem wzięte.
Następne spotkanie: 27 października o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Gerbranda Bakkera „ Na górze cisza”.

Serdecznie zapraszamy!

{webgallery}img440img441img442img443img444img445img446img447img448img449{/webgallery}