W tym roku w naszej książnicy wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Świętego Patryka trwały kilka dni. Czwartkowa lekcja języka angielskiego „Five o’clock” była poświęcona nauce wyrażeń i zwrotów dotyczących Zielonej Wyspy. Piątek z kolei upłynął pod znakiem gier i zabaw dla najmłodszych w „Tajemniczym Ogrodzie”, a także quizu w Wypożyczalni dla Dorosłych. Czytelnicy mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat Irlandii, a przy okazji zdobyć biblioteczny gadżet. Po południu w Saloniku Literacko-Artystycznym odbył się wernisaż wystawy „Celtyckie Odrodzenie”. Temat wystawy nawiązuje do ruchu literackiego przełomu XIX i XX wieku i jego wpływu na kulturę Irlandii. Czołowi twórcy tego ruchu: noblista William Butler Yeats, czy John Millington Synge w swojej twórczości usiłowali przywrócić do życia zanikający język irlandzki, folklor oraz legendy. Wystawa, którą można oglądać do 19 kwietnia, została wypożyczona z Fundacji Kultury Irlandzkiej.
Po wernisażu królował taniec irlandzki w wykonaniu toruńskiego zespołu „Avalon”, którego nazwa nawiązuje do celtyckiej krainy wiecznej szczęśliwości. Tancerki zaprezentowały taniec w tzw. soft shoes- butach przypominających baletki, zachęcając do tańca zgromadzoną publiczność. Dużym zainteresowaniem cieszyły się buty do stepu irlandzkiego, tzw. heavy shoes, które tancerki zaprezentowały po pokazie.
W poniedziałkowe przedpołudnie w „Tajemniczym Ogrodzie”, Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej poprowadziła warsztaty „W krainie elfów i olbrzymów”.
Zgromadzeni mogli dowiedzieć się czegoś na temat mitów i legend związanych z Zieloną Wyspą, zobaczyć tradycyjny dziecięcy strój do tańca irlandzkiego, instrumenty, a także zestaw do gry w hurling. Popołudniowa prelekcja „Irlandia- zielona wyspa” skupiała się wokół irlandzkiej historii i literatury.