Kwietniowe spotkanie z cyklu „Wielcy Polacy – Moi Rodacy” w „Tajemniczym Ogrodzie” poświęciliśmy Mikołajowi Kopernikowi. Choć jego portret wisi chyba w każdej szkole, nie każdy wie, że to prawdziwy superbohater swoich czasów. Z narażeniem życia głosił poglądy, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie, za co w XVI wieku groziła kara śmierci, a kosmicznego odkrycia dokonał nie mając teleskopu ponieważ zwyczajnie go jeszcze nie wynaleziono. Kopernik swoich zainteresowań nie ograniczał do astronomii. Skutecznie leczył ludzi, odkrywał w świecie finansów prawa, które obowiązują do dziś, opracowywał nowoczesny kalendarz oraz mapę Polski.
Spotkanie, w którym wzięły udział dzieci z III klasy SP nr 2 było okazją do rozmowy na temat zainteresowań i pasji, i o tym jak ważne jest, by ich poszukiwać i je rozwijać. Uczestnicy obejrzeli film o Układzie Słonecznym, wysłuchali odgłosów kosmosu, a na zakończenie, z zaangażowaniem odtwarzali obrotowy ruch Ziemi wokół Słońca.

„Wielcy Polacy – Moi Rodacy” to cykl zajęć organizowanych w „Tajemniczym Ogrodzie” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, przybliżający biogramy ludzi, którzy wpłynęli na historię Polski lub ją rozsławili.
Bohaterem majowego spotkania będzie Hugo Kołłątaj – wybitny polityk i reformator, jeden z twórców Konstytucji 3 Maja. Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół podstawowych, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.