Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to nie tylko ważne święto dla naszych bibliotekarzy, ale także dla naszych czytelników. Z tej okazji uczestnicy Literackiego Klubu Wiersza i Prozy działającego w Filii nr 12 spotkali się z dziećmi i młodzieżą, aby wspólnie świętować, czytając „Bajki wielu pokoleń”. Zarówno ci młodsi, jak i nieco starsi czerpali przyjemność z czytanego słowa, wzmacniając swoją bogatą i niczym nieograniczoną wyobraźnie.

Słowem i obrazem można było zachwycać się także w Saloniku Literacko-Artystycznym, gdzie nastąpiło otwarcie nietuzinkowej wystawy pt. “Plakat i Literatura” autorstwa Patrycji Longawy. Jak się okazuje projektowanie graficzne to dla artystki nie tylko praca, ale również wielka życiowa pasja, którą widać na wspomnianych ilustracjach. Na ekspozycji w naszej książnicy znalazły się 23 różnorakie plakaty, nawiązujące do dzieł literackich, antykwariatów, a także do filmów.

Skoro mowa o książkach, to i o prawach autorskich, o których z młodzieżą porozmawiał prof. Marek Jeleniewski. Prawnik, politolog, dr nauk humanistycznych i dr hab. nauk społecznych przeprowadził dla licealistów interesujący wykład, wspierając się licznymi przykładami z bogatego doświadczenia zawodowego. Pan Profesor opowiedział uczestnikom o prawach własności intelektualnej, o tym, co przysługuje autorowi utworu, w jaki sposób można eksploatować dany utwór oraz jakie konsekwencje grożą w przypadku nieuprawnionego wykorzystywania cudzego twórczego dorobku.

Atrakcji nie zabrakło także dla najmłodszych. W murach „Tajemniczego Ogrodu” gościliśmy przedszkolaków, ale i nieco dzieci, które uczestniczyły w spotkaniu poświęconym „Bibliotekom Świata”. Razem podróżowaliśmy przez specjalne mapy, by dotrzeć do wyjątkowych i niedostępnych na co dzień miejsc. Śmiało możemy stwierdzić, że największe wrażenie wywarła biblioteka „Biblo Tøyen” położona w Oslo, w Norwegii. Zajęcia urozmaiciły także warsztaty plastyczne oraz specjalne pakiety zadań, pt. „Tropem Książkożercy”.