Czy chciałbyś pogłębić swoją wiedzę z historii, literatury, odczytać dzieła literackie na nowo? Sięgnij po podkasty!
Podkasty to forma internetowej publikacji w odcinkach, w formatach audio, a czasem również video, i dystrybuowana dzięki technologii RSS.

Fundacja Nowoczesna Polska w ramach projektu „Słuchaj wszędzie” wybrała do nagrania audycji trwających ok.20 minut siedem utworów polskiej klasyki literackiej. Z podkastów dowiemy się
o związkach historii z literaturą, a opowiedziane historie możemy odsłuchać w języku angielskim lub w języku polskim za darmo.

Bohaterami podkastów są:
1. Śmierć, zmartwychwstanie, śmierć, czyli o poezji K.K. Baczyńskiego,
2. Pieśń o nieskutecznym bohaterze, a więc Pieśń I O Fridruszu, który pod Sokalem zabit od Tatarów roku Pańskiego 1519,
3. Ci straszni Krzyżacy, których przedstawiać nie trzeba,
4. Wiersze uchodźcy, rzecz o Sonetach krymskich Adama Mickiewicza,
5. Jak pisać poezję o przemocy? – Słowo o Jakóbie Szeli autorstwa Brunona Jasieńskiego,
6. Ostrożnie z rewolucją, czyli o Szewcach Witkacego,
7. Wesele bez tajemnic, a więc Stanisław Wyspiański.
Pierwsze nagrania są już dostępne w bibliotece Wolne Lektury – możecie odsłuchać lub pobrać na swoje urządzenia. Pozostałe podkasty będą  publikowane do końca października we wtorki i w piątki. Wszystkie nagrania i scenariusze znajdziecie pod adresem: http://wolnelektury.pl/info/sluchajwszedzie/. Podkasty udostępniliśmy również na stronie podkasty.info. Wszystkie materiały dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0, a to oznacza, że będzie można je swobodnie pobierać na swoje urządzenia, a także udostępniać innym i cytować.
W skład zespołu projektowego wchodzą: Barbara Klicka, dr Paweł Kozioł, Monika Grzelak, Borys Kozielski, Jarosław Kozielski, Paulina Choromańska i dr Magdalena Gutowska.

Projekt „Słuchaj wszędzie” jest realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska.

Partnerami medialnymi projektu są Bookeriada, eLib, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Lubimy czytać, Link to Poland, culture.pl, Koalicja Otwartej Edukacji, Artifex, Galeria przy automacie, Wydawnictwa Drugie, Radio Pryzmat, Radio Wolna Kultura.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.