Podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 7 rozmawiano o książce Moniki Szwai „Anioł w kapeluszu”. Najważniejsze tematy poruszone w powieści dotyczą problemów ludzi w starszym wieku – opuszczenia przez kochanych i kochających bliskich oraz dzieci, samotności i depresji oraz niełatwych prób odnalezienia celu i sensu życia. Monika Szwaja daje wyraz swej dezaprobaty w stosunku do zachowań młodych ludzi, których głównym celem jest często kariera, zdobycie pieniędzy i luksusowe życie. Jest zagorzałą przeciwniczką korporacyjnej rzeczywistości, a także funkcjonowania współczesnych mediów. Nie pozostaje obojętna wobec współczesnego systemu edukacji promując dla przeciwwagi zalety pedagogiki waldorfskiej. Nie ucieka od aktualnych, trudnych tematów związanych z szukaniem przez bezdzietne pary matek zastępczych. Pisze o dylematach moralnych i problemach surogatek.
Autorka zdecydowanie umacnia w nas przekonanie, iż najlepszym lekiem na starość, samotność, smutek i depresję są ludzie – otwarci, szczerzy i twórczy przyjaciele oraz pasja i działanie. Właśnie w to warto zainwestować czas i energię. Następne spotkanie Klubu odbędzie się 24 lutego. Będziemy rozmawiać o książce Fredrika Backmana „Mężczyzna imieniem Ove”. Serdecznie zapraszamy.

{webgallery} Skuteczne leki na starość, samotność i depresję… czyli o ostatniej książce Moniki Szwai. Skuteczne leki na starość, samotność i depresję… czyli o ostatniej książce Moniki Szwai. Skuteczne leki na starość, samotność i depresję… czyli o ostatniej książce Moniki Szwai. {/webgallery}