Od 18 września do 18 listopada br. zrealizowaliśmy projekt „Swoje znamy?” Dzięki uzyskaniu grantu w konkursie Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi” zaprosiliśmy dorosłych i dzieci na 7 imprez edukacyjno-kulturalnych, popularyzujących tradycję i kulturę Kujaw.

Na warsztatach prowadzonych przez Małgorzatę Środę poznano tajniki tworzenia wianków, a Karolina Ciesielska z Muzeum Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej pokazała, jak tworzyć kujawskie wycinanki. Słowem i muzyką po krainie baśni kujawskich oprowadziła para poznańskich bajarzy „Baśnie Właśnie”.

Tajemnicze ślady odległej historii przybliżył uczestnikom rajdu rowerowego dr Łukasz Oliwkowski. W Akademii Szkolnictwa AS wypiekano pierniki według lokalnych, starych receptur. Warsztaty wyplatania tradycyjnych kujawskich ozdób bożonarodzeniowych „Poznajemy Podłaźniczki” obejrzeć można on-line (https://www.jan-kasprowicz.bmino.pl/poznajemy-podlazniczki.html).

Rozstrzygnięto też konkurs internetowy na znajomość słów gwary kujawskiej. Zwycięzcami okazali się Dariusz Masiudziński i Mariusz Starybrat. Wyróżnienia otrzymali: Lidia Lament, Renata Lubań, Anna Patyk i Justyna Tomczak.