W stulecie urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednego z największych pisarzy polskich XX w., więźnia gułagu, żołnierza, uczestnika walk o Monte Cassino, autora m.in. “Innego świata”, “Dziennika pisanego nocą”, w Saloniku Literacko-Artystycznym odbył się wernisaż wystawy pt. “Gustaw Herling-Grudziński. Fotobiografia”.
Wystawa została wypożyczona z Muzeum Historii Kielc i uzupełniona o zbiory wypożyczone
z biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz o publikacje pochodzące ze zbiorów własnych Biblioteki Miejskiej. Wernisaż wzbogacony został o wykład dr Magdaleny Śniedziewskiej, autorki książki pt. “Osobiste sprawy i tematy. Gustaw Herling-Grudziński wobec dwudziestowiecznej literatury włoskiej”. Magdalena Śniedziewska opowiedziała o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego odnoszącej się do jego włoskiego publicystycznego i recenzenckiego dorobku, o losie emigranta, o adaptacji w nowej ojczyźnie, o tym, jakim był człowiekiem, jak był postrzegany przez swoją włoską rodzinę (autorka przeprowadziła szereg rozmów z córką Herlinga-Grudzińskiego- Martą), a jak odbierany przez czytelników.
Wystawę można oglądać do 29 listopada w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego.

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w minikonkursie internetowym pt.“Widok na wieże”, który potrwa od 18 do 30 listopada. Regulamin dostępny na stronie: www.jan-kasprowicz.bmino.pl