W czwartkowy wieczór, tj. 2 lutego br. w Saloniku Literacko-Artystycznym  zagościła muzyka, śpiew i taniec cygański, a to za sprawą wernisażu wystawy poświęconej polskim Romom i poetce – Bronisławie Wajs.

Ekspozycja została zorganizowana z okazji zbliżającej się 30. rocznicy śmierci Papuszy – poetki cygańskiej, odkrytej przez etnografa i cyganologa Jerzego Ficowskiego.

Losy Papuszy związane są z Inowrocławiem. Od roku 1981 aż do śmieci poetka mieszkała u siostry. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafii św. Józefa przy ulicy Libelta. Władze miasta w 2001 roku ustanowiły ulicę nazwaną jej cygańskim imieniem. Podczas wieczoru przed publicznością zaprezentowały się Daria Kosmalska w utworach „Jadą wozy kolorowe” i „My Cyganie”, Ania Kwiatkowska w tańcu cygańskim oraz Halina Piechocińska, która przeczytała wybrane utwory Papuszy.

„Jadą wozy kolorowe… do Inowrocławia” to ekspozycja składająca się z 21 plansz dotyczących historii, tradycji  i zwyczajów polskich Romów. Wystawę wypożyczono z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie (Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie). Inowrocławska ekspozycja opowiada także historię Papuszy. Nie zabrakło również publikacji związanych z tematem wystawy oraz barwnych strojów udostępnionych przez Elenę Kwiatkowską. Wystawa będzie czynna do 24 lutego br. w godzinach pracy Saloniku Literacko-Artystycznego (ul. Kilińskiego 16).

Zapraszamy. Wstęp wolny!

{webgallery}image0023image0024image0025image0026image0027image0028image0029{/webgallery}