Co roku 6 stycznia obchodzimy rocznicę bitwy ulicznej, jaka rozegrała się w Inowrocławiu między polskimi powstańcami, a pruskim 140. pułkiem piechoty. Wspominamy również datę 16 lutego, jako rocznicę podpisania pokoju w Trewirze w 1919 r. kończącego walki na wszystkich frontach trwającego wówczas Powstania Wielkopolskiego. W wyniku tych walk Inowrocław, a także większa część Kujaw Zachodnich, została wyzwolona spod zaboru pruskiego.

Dla upamiętnienia 103. rocznicy tych wydarzeń, w Inowrocławiu zostanie zorganizowana okolicznościowa wystawa zdjęć i eksponatów pt. „Nasze Powstanie” oraz konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. W dniu otwarcia wystawy oraz organizacji konkursuorganizatorzy przewidują również pokaz rekonstruktorów obsługi niemieckiej armaty polowej 77 mm (Feldkanone) z 1896 r. Uruchomione zostanie także biuro werbunkowe do armii powstańczej, w którym zainteresowani będą mogli otrzymać stylizowaną kartę mobilizacyjną. Wszystkie działania będą w tym dniu dla uczestników bezpłatne. Wystawa, konkurs w formie testu oraz pokaz rekonstruktorów zostanie przygotowany w budynku Teatru Miejskiego oraz bezpośrednio przed wejściem, na placu Klasztornym. Początek wydarzenia i otwarcie wystawy zaplanowano na dzień 16 lutego br. (środa) o godz. 16:00. Test będzie można pobrać i wypełnić na miejscu najpóźniej do godz. 19:00.

Dla uczestników testu organizatorzy przewidzieli nagrody. Regulamin udziału w teście zostanie udostępniony na stronach internetowych organizatorów. Już teraz można powiedzieć, że będzie to 30 pytań, a odpowiedzi będą udzielane na zasadzie wyboru z trzech możliwości  – a, b, c. Test będzie miał dwa poziomy trudności. Nie będzie ograniczenia wiekowego, ani co do miejsca zamieszkania. Nie trzeba będzie też dokonywać wcześniejszych zgłoszeń.

Merytorycznie pytania będą dotyczyły przede wszystkim przebiegu Powstania Wielkopolskiego na terenie Inowrocławia i Kujaw Zachodnich.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc, począwszy od 17 lutego br., od wtorku do piątku od godz. 10:00 do 17:00, a w soboty od godz. 10:00 do 14:00.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Historyczne „Iskra”, Kujawskie Centrum Kultury, Miasto Inowrocław oraz partnerzy wydarzenia:  Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza i GRH Garnizon Bydgoszcz serdecznie zapraszają do udziału!

Regulamin Konkursu_16.02.2022

nasze