Sejm RP rok 2014  ogłosił Rokiem Oskara Kolberga. Urodzony 200 lat temu twórca polskiej etnografii spisał, ocalając w ten sposób od zapomnienia, tysiące zwyczajów, pieśni, podań, tańców i przysłów ludowych z wielu ziem polskich, m.in. Kujaw.  Z jego dorobku do dzisiaj korzystają uczeni i artyści.
Postać Oskara Kolberga stała się również inspiracją do koncertu w Saloniku Literacko-Artystycznym. W poniedziałkowy wieczór 27 października kujawskie nuty grał na puzonie Piotr Barczak, na kontrabasie – Mirosław Marczyński, Michał Maciejewski – na instrumentach perkusyjnych i Andrzej Kortas na klarnecie. Folkowy kwartet POTURBA zaaranżował ludowe pieśni w sposób nowoczesny, chwilami bardzo zaskakujący.  Muzyków wspierały nośnymi głosami panie z zespołu „Kruszowianki”.
Wśród nich były uczestniczki warsztatów rękodzieła odbywających się regularnie w Filii nr12 naszej Biblioteki. Ich prace, razem z przedmiotami wykonanymi przez innych uczestników warsztatów „Od juniora do seniora”, prezentowane w Saloniku, stworzyły nasyconą motywami kujawskimi, unikalną dekorację koncertu.

{webgallery} Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie Kujawskie granie i śpiewanie {/webgallery}