W miłym przedświątecznym czasie niecodziennymi gośćmi w naszej bibliotece był zespół folklorystyczny „Kłopocianie” oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kłopocie.

W starannie przygotowanej, czasami śpiewnej prezentacji, młodzi słuchacze ze SP nr 11 dowiedzieli się mnóstwa ciekawych rzeczy o kujawskim stroju i wielkanocnych tradycjach.

Okazało się, że ilość zakładek na męskiej katanie świadczyła o zamożności kawalera i jego powodzeniu wśród panien, a szlarka na głowie dziewczyny informowała, że jest niezamężna i można zabiegać o jej względy, zaś cała kolorystyka stroju nawiązuje do kujawskich chabrów i maków. Równie interesujące były opowieści o kujawskiej Wielkanocy, która tak naprawdę zaczyna się już od Tłustego Czwartku, a obchody Wielkiego Tygodnia obejmują wiele symbolicznych zachowań, które warto kultywować. Dużo pozytywnych emocji, zwłaszcza wśród chłopców, wzbudziło bicie panien wierzbowymi witkami podczas śmigusu – dyngusu, co świadczyło o ich powodzeniu i miało uchronić przed staropanieństwem. Ciekawych, zabawnych i mądrych wiadomości była cała moc! A w tradycjach duża wartość i siła! Warto je kultywować i przekazywać, za co Naszym Gościom jesteśmy bardzo wdzięczni!