Niedziela 13 stycznia br. na pewno nie była pechowa. W dzień 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bibliotece Głównej było tłumnie, gwarnie, chwilami zabawnie, chwilami lirycznie.

W Oddziale dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” Grupa T z Torunia zagrała dla najmłodszych i ich opiekunów spektakl „Bajki na jednej nodze”. Motywy z klasycznych bajek, takich jak „Kopciuszek”, „Czerwony kapturek” czy „Królewna Śnieżka”, układały się w nowe, zabawne kombinacje. O losach bohaterów decydowała chwilami publiczność, która również angażowała się w przebieg akcji w rolach drugoplanowych.

W Saloniku Literacko-Artystycznym dla dorosłych zaśpiewał Marcin Januszkiewicz. Utalentowany aktor i wokalista młodego pokolenia, znany m.in. ze współpracy z Piotrem Rubikiem, wystąpił w repertuarze pod intrygującym tytułem: „Osiecka po męsku”. Na gitarze klasycznej akompaniował Bartek Alber. Oryginalne, a nawet zaskakujące interpretacje takich klasyków polskiej piosenki, jak „Niech żyje bal”, „Deszcze niespokojne”, „Wariatka tańczy” sprawiły, że szczelnie wypełniająca Salonik publiczność zgotowała artystom owację.

W hallu Biblioteki na publiczność spektaklu i koncertu czekali wolontariusze WOŚP, co sprawiło, że puszki Orkiestry szybko zapełniały się datkami.