Jarosław Iwaszkiewicz – człowiek składający się z przeciwieństw. Współtwórca grupy literackiej Skamander, autor ekranizowanych nowel i powieści, takich jak „Panny z Wilka”, „Brzezina” czy „Sława i chwała”, wraz z żoną uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Pisarz miał niezwykłą zdolność wzbudzania zainteresowania i prowokowania plotek na swój temat, zwłaszcza że otwarcie przyznawał się do swej orientacji seksualnej. Po 1945 roku jego postawa wobec nowych władz przysporzyła mu wielu wrogów. Leopold Tyrmand nazywał go pogardliwie „Globtroterem, pederastą, stalinowcem, dyplomatą, smakoszem, poetą i pionkiem” (w tej kolejności).
Obecnie odkrywamy zupełnie nowe oblicze pisarza, czytając niedawno wydane publikacje : „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” autorstwa Ludwiki Włodek i doskonałą biografię pióra Radosława Romaniuka zatytułowaną „Inne życie”.
Jarosław Iwaszkiewicz był bohaterem programu z cyklu „Osobistości świata kultury, sztuki i literatury”, który odbył się w poniedziałek 25 marca 2019 roku w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Ekspert-Kujawy.