Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury oraz Instytut Książki w 10. rocznicę powstania programu Dyskusyjne Kluby Książki uhonorował jego członków, zapraszając do udziału w przedsięwzięciu artystycznym pn. „Literacki Woodstock”. Nasza Biblioteka skorzystała z zaproszenia i reprezentowana była przez 5 osób.

Podczas kilkudniowego pobytu uczestniczyliśmy w wielu atrakcyjnych wydarzeniach, mogliśmy wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o ulubionych autorach i ich książkach, spotkać się z twórcami literatury m.in.:  Olgą Tokarczuk, z gwiazdą hiszpańskiej literatury  Ildefonso Falconesem, z Magdaleną Tulli, Sylwią Chutnik, Anną Janko, Grażyną Jagielską, Jackiem Dehnelem, Markiem Krajewskim, Marcinem Wrońskim z dziennikarzami i literaturoznawcami: Jackiem Hugo- Baderem, Wojciechem Jagielskim, Bartkiem Sabelą, Piotrem Koftą, Małgorzatą Szczurek, Agnieszką Wolny-Hamkało, Maciejem Świerkockim i in., a w wolnym czasie zobaczyć m.in. wystawę pt.„Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy”.

Głównym punktem programu zlotu była Gala Dyskusyjnych Klubów Książki, na której zaprezentowano DKK (działa ich w Polsce 1494) oraz wręczono nagrody dla najbardziej poczytnych autorów literatury pięknej (ex aequo otrzymali ją Wiesław Myśliwski i Jacek Dehnel), literatury faktu (Jacek Hugo-Bader) i  literatury dla dzieci i młodzieży Barbara Kosmowska. Galę uświetnił koncert zespołu „Pablopavo i Ludziki” oraz gość specjalny hiszpańska pisarka Rosa Montero.

Ukoronowaniem kilkudniowych spotkań z literaturą było premierowe wykonanie, na wrocławskim rynku przez zawodowych muzyków oraz uczestników zlotu Światowego Hymnu Książki UNESCO „Włosek Poety” (słowa hymnu: T. Różewicz, muzyka: J.K. Pawluśkiewicz i Ł. Bzowski).

{webgallery}img1308img1309img1310img1311img1312img1313{/webgallery}