W sobotę 11 września w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza świętowaliśmy obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2021. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”, natomiast motywem przewodnim naszej imprezy był „Smak i zapach dawnego Inowrocławia”.
Przez przeszło dwie godziny miłośnicy historycznych spacerów przemierzali jedną z najstarszych ulic Inowrocławia – ulicę Królowej Jadwigi (dawniej zwaną Fryderykowską).
Poszukiwano miejsc, w których znajdowały się najpopularniejsze restauracje, cukiernie, oferujące najlepsze słodkości, piekarnie, kolonialki, hotele, urządzające dla swoich gości bale, uczty i dancingi oraz wiele więcej. Przewodnikiem blisko czterdziestoosobowej grupy była niestrudzona badaczka i miłośniczka Kujaw dr Katarzyna Podczaska, która w ciekawy sposób i z uwzględnieniem historycznego kontekstu opowiadała uczestnikom spaceru o miejscach, ludziach, potrawach oraz produktach obecnych i dostępnych w Inowrocławiu z czasów minionych.
Po powrocie do Biblioteki na wszystkich czekał iście kujawski poczęstunek. W Saloniku Literacko-Artystycznym goście mieli okazję skosztować pysznego żurku po kujawsku, świeżego chleba ze smalcem i skwarkami (również w wersji wegetariańskiej), kiszonych ogórków, grzybków w occie, herbaty z dodatkiem soku z czarnego bzu i lemoniady.
Biorąc pod uwagę wspaniałą domową atmosferę jaka ogarnęła „salonik”, można założyć, że głód smacznego jedzenia oraz głód wiedzy zostały w pełni zaspokojone. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia!