W sobotni wieczór 19 maja nasza Biblioteka Główna zmieniła się nie do poznania. Było tłumnie, gwarnie i kinowo. W hallu witała gości wystawa plakatów filmowych. W Wypożyczalni na odwiedzających czekały krzesła reżyserskie, reflektory i kiermasz książek. Wchodząc do Czytelni, przekraczało się próg escape roomu, z którego można było wydostać się jedynie dzięki rozwiązaniu szeregu zaskakujących zadań.

W kilku punktach Biblioteki wolontariusze i pracownicy przebrani za gwiazdy filmowe pozowali do wspólnych zdjęć z naszymi gośćmi, którzy mieli też okazję wziąć udział w quizie filmowym i wygrać nagrody ufundowane przez sponsorów: Okularis, Sklep Zielarsko-Medyczny, Restauracja 32, Modna Polka, ParadiseKids.eu, A nuż widelec, Kinomax, Diament, MB Spa, Active & Beauty, Atelier Fryzur Karolina Maciejczak, KFC, , Pizzerię Al Capone, Mc Donals’s, Restauracje: Salsa Pomodoro, Stara Apteka i Twoje Smaki.

W Filii nr 12 Alicja Kaczmarek uczyła robienia ozdób w stylu retro. W Oddziale dla Dzieci Teatr Frajda z Torunia zaprezentował spektakl „Błażej w garderobie, czyli przygoda w Szafolandii” i zaprosił najmłodszych na warsztaty plastyczno-scenograficzne. Maluchy oglądały też filmy sprzed lat, podobnie jak dorośli, którzy weszli do Saloniku Literacko-Artystycznego, który zmienił się tej nocy w Kawiarenkę „W Starym Kinie”. Projekcji niemych obrazów towarzyszyła muzyka grana na fortepianie przez Alicję Kosznik, a desery i napoje serwowało stoisko Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”.

W Sali Koncertowej im. I. Dubiskiej, użyczonej przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. J. Zarębskiego, wystąpiła grupa SZAJBA, czyli Spontaniczny Zryw Aktorski Jakby Bibliotekarzy Amatorów, w spektaklu „Pociąg do poezji”, według „Zielonej Gęsi” K. I. Gałczyńskiego, w reżyserii Pawła Lewartowskiego. Później na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru Olga Bończyk. Jej recital „Piosenki z klasą” stanowił piękne, chwilami wzruszające zwieńczenie Nocy w Bibliotece.

Wszystkim, którzy pomogli w organizacji i zechcieli nas odwiedzić tej Nocy, bardzo dziękujemy.