W minionym miesiącu miłośnicy rozmów o literaturze po raz kolejny spotkali się w naszej Bibliotece.
Akcja powieści „Tworki” Marka Bieńczyka, laureata Literackiej Nagrody Nike 2012 przeniosła Czytelników Filii nr 1 w rok 1943 do podwarszawskich Tworek. Bohaterami książki są młodzi Polacy i Żydzi pracujący w szpitalu zarządzanym przez Niemców.

W czasach wojny jest to jedyne „normalne” miejsce w „nienormalnym” świecie, gdzie można mieć nadzieję na przetrwanie okupacji. Najbardziej docenionym atutem książki był styl pisania – niecodzienny, magiczny język powieści i oryginalne spojrzenie na okrutne czasy II Wojny Światowej.

W Filii nr 3 tematem spotkania była powieść Ireny Matuszkiewicz „Przerwana podróż”, której bohaterowie muszą zmienić swoje dotychczasowe życie w wyniku wypadku. Dyskusja dotyczyła również roszczeniowych postaw współczesnej młodzieży oraz ich bliskich, współwinnych  takiego zachowania

W Filii nr 7 wyprawę na wschodnie rubieże wojennej i powojennej Polski umożliwiła ostatnia książka Ignacego Karpowicza – „Sońka”. Na uwagę zasługuje ciekawa  kompozycja powieści  – powiernikiem tytułowej bohaterki – Sońki zostaje Igor – reżyser teatralny, który na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję zdarzeń. Klimat miejsca i opisywanych wydarzeń znakomicie oddaje język powieści – oszczędny, ale bardzo precyzyjny, z celnymi określeniami i licznymi białoruskimi wtrąceniami.
    
Książka Martina Sixmitha „Tajemnica Filomeny” omawiana w Wypożyczalni dla Dorosłych to poruszające świadectwo losu Filomeny Lee i jej utraconego syna. Młoda Filomena zachodzi w ciążę. Grzeszny postępek dziewczyny przynosi wstyd rodzinie i ojciec postanawia wysłać córkę do klasztoru pod opiekę zakonnic. Urodzony w  klasztorze chłopiec w wielu trzech  lat zostaje odebrany matce i oddany do adopcji. Syn Filomeny staje się jednym z najlepszych prawników, pracuje dla prezydenta George’a Busha (seniora), ale Michael Hess (nazwisko po przybranych rodzicach), to też jedna z pierwszych ofiar śmiertelnej w latach osiemdziesiątych choroby AIDS. Ani matka, ani syn nie znajdują w życiu ukojenia, cały czas towarzyszy im tęsknota za utraconą, bliską im sercu osobą.

{webgallery}image2435image2436image2437image2438image2439image2440image2441image2442image2443{/webgallery}