Wypożyczalnia dla Dorosłych

Natalia Fiedorczuk za książkę „Jak pokochać centra handlowe” została nagrodzona Paszportem „Polityki” za 2016 rok w kategorii literatura.
Macierzyństwo, rodzicielstwo, to piękny, ale i trudny czas dla kobiety. Natalia Fiedorczuk poprzez postać młodej kobiety, żony i matki dwójki dzieci pokazuje nam z czym zmaga się współczesna młoda matka, która nie do końca akceptuje się w tej roli. Bohaterka doświadcza depresji poporodowej, czuje się osamotniona w opiece nad dziećmi i odizolowana od społeczeństwa. Jedynym kontaktem ze światem są dla niej tytułowe centra handlowe. Autorka z wyczuciem, humorem i pięknym językiem opowiada o zawiłościach macierzyństwa.
Następne spotkanie odbędzie się 27 czerwca o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce  Petera Wohllebena  pt. „Sekretne życie drzew”.

Filia 1

Sekret O’Brienów” Lisy Genovy to wzruszająca książka. Jej treść zwraca uwagę na trudny,
a zarazem bardzo ważny temat, nieuleczalnej choroby Huntingtona.
Z takim przypadkiem zmaga się Joe, policjant, przykładny mąż i ojciec czwórki dzieci. Autorka pokazuje nie tylko jego walkę z chorobą, ale także historię dzieci, które borykają się z problemem czy poznać prawdę o sobie, czy również któreś z nich jest chore. Ta zwyczajna kochająca się rodzina musi zmierzyć się z trudną sytuacją nieuleczalnej choroby. Najważniejsze jest tutaj wsparcie wszystkich członków rodziny, wiara i walka o zachowanie godności chorego człowieka.
Kolejne spotkanie odbędzie się 29 czerwca 2017 r. i będzie dotyczyło książki pt.”Małe eksperymenty ze szczęściem”. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4.”

Filia 7

„Dziewczyna z portretu” Davida Ebershoffa. Autor ukazuje burzliwą historię prawdziwego związku dwojga artystów malarzy Einara Wegenera alias Lili Elbe i Gerdy Gottlieb, która pomogła mężowi w tym, by uwolnił w sobie kobietę, ujrzał świat jej oczami, stał się nią, a następnie odszedł w sensie metaforycznym i dosłownym. Książka porusza zawsze aktualny i budzący niestygnące emocje problem transseksualizmu, przedstawia bolesny proces budzenia się świadomości, dojrzewania do zmiany oraz samej przemiany głównego bohatera. Liczne kontrowersje budzi też postać Grety, towarzyszki życia Einara. Lektura tej powieści to potrzebna lekcja tolerancji i pokory wobec jakiejkolwiek inności oraz pomoc w zrozumieniu odmienności innych ludzi.
Następne spotkanie naszego Klubu – 27 czerwca o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Erica – Emmanuela Schmitta „Noc ognia”.