Wypożyczalnia
Colson Whitehead pisarz i dziennikarz, laureat National Book Award i Nagrody Pulitzera za powieść „Kolej podziemna”
Główna bohaterka Cora jest niewolnicą na plantacji bawełny w Georgii. Matka Cory, Mabel podejmuje ryzyko i ucieka. Odtąd los Cory zostaje przesądzony. Dziewczyna jest okrutnie traktowana zarówno przez białych właścicieli i nadzorców, jak i czarnych. Pewnego dnia na plantację trafia nowy niewolnik- Caesar, który składa Corze propozycję ucieczki.
Powieść Whiteheada opowiada o niewolnictwie w inny spósób niż dotąd pokazywała literatura
i film. A tytułowa kolej to umowna sieć powiązań miejsc, dróg i ludzi pomagających zbiegom.

Na następne spotkanie zapraszamy 27marca o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce Cezarego Łazarewicza pt. „Żeby nie było śladów”.

Filia nr 1
W klubie toczyła sie rozmowa wokół książki Ałbeny Grabowskiej pt. „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Autorka zabiera czytelników w niesamowitą podróż do pewnego zakątka regionu Bułgarii. Opisuje życie mieszkańców Rodopów, ich codzienność, zwyczaje, specjały rodzimej kuchni. Barwnym językiem snuje opowieść o swoich korzeniach, przedstawia swoich znajomych,
a także członków rodziny. To książka pełna ciepła i gościnnych ludzi, prowadzących spokojne
i szczęśliwe życie. Po jej przeczytaniu niejeden czytelnik może zaplanować sobie wycieczkę w te
strony.

Kolejne spotkanie odbędzie się 15 marca 2018 r. o godz. 16.00 i będzie dotyczyło książki Mai Wolny„Księgobójca”.

Filia nr 3
Spotkanie czytelniczek DKK poświęcono omówieniu wyjątkowego tytułu. Książka „To ja, Matołek” opowiada o świecie dorosłych widzianym oczyma dziecka. Dziewięcioletni Ikar nazywany jest przez wszystkich Matołkiem ze względu na jego wyjątkową niewinność postrzegania realiów. Chłopiec, osierocony, trafia do placówki wychowawczej, w której znajduje przyjaciół. Dzieci, również okrutnie doświadczone przez życie, stają się jego drugą, tym razem prawdziwą, rodziną. Powieść ukazuje prawdę ogólnie znaną chociaż często ignorowaną. Oto dzieci nie są bezmyślnymi istotami, nie reagującymi na rodzinne konflikty. Szkody, jakie ponoszą mali bohaterowie książki, stają się widoczne w ich zachowaniach i lękach.

Kolejne spotkanie odbędzie się 27 marca 2018 r. i omawiana będzie powieść „Nie odstępuj ode mnie” Elizabeth Strout.

Filii nr 7
Podczas spotkania rozmawiano o książce M. L. Stedman „Światło między oceanami”. To jedyna książka pochodzącej z Australii pisarki, która szybko stała się bestsellerem
i doczekała się filmowej adaptacji. Opowiada o Tomie Sherbournie, byłym żołnierzu, który po walce na frontach I wojny światowej szuka miejsca, w którym mógłby dokonać spokojnego obrachunku z trudną przeszłością i odnaleźć wewnętrzną równowagę. Tym miejscem staje się latarnia na bezludnej wyspie. Jednak Los burzy zaplanowany spokój, obdarowuje Toma miłością
i niespodziewanym zdarzeniem, które zakłóca życie jego i jego żony… Powieść porusza też inne problemy. Ważny jest wątek ran i zła, które w ludziach pozostawia wojna.
Książka bardzo ciekawa, gdyż prowokuje do pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć historia nie kończy się happy endem, to zakończenie powieści tchnie spokojem i nadzieją. Lekarstwem na całe zło tego świata jest przebaczenie – innym, a przed wszystkim sobie…
Następne spotkanie naszego Klubu – 27 marca o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce
Anny Sundberg i Jespera Huora „Żona terrorysty”.