Wypożyczalnia dla Dorosłych
Clare Chambers „Małe przyjemności”

Jean Swinney od lat pracuje w miejscowej gazecie „Echa Północnego Kentu”. Redakcja jej gazety zainspirowana pracami naukowymi  pewnej genetyczki dotyczącymi partenogenezy ogłosiła apel do kobiet, by zgłaszały się do gazety w celu przeprowadzenia badań. Na biurko dziennikarki trafia list od jednej z kobiet, który wzbudza
w redakcji duże zainteresowanie. Naczelny powierza Jean wyjaśnienie, czy autorka listu opisuje prawdziwe wydarzenia. Docieranie  do prawdy i odpowiedzi na pytanie, czy miał miejsce cud, staje się dla dziennikarki sporą odmianą od trybu życia, który dotąd wiodła. „Małe przyjemności” to powieść trzymająca w napięciu do samego końca.

Następne spotkanie odbędzie się 30 kwietnia  2024 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Mój Rzym”.

 

Filia nr 1
Weina Dai Randel „Ostatnia róża Szanghaju”

Akcja powieści rozgrywa się w okupowanym w czasie II wojny światowej przez Japończyków Szanghaju. Aiyi Shao jest młodą Chinką, właścicielką nocnego klubu. Ernest Reismann to żydowski uchodźca z Berlina, który ukrywa się w Chinach przed nazistami. Tych dwoje połączy pasja do jazzu oraz wielka, zakazana miłość. Autorka prezentuje czytelnikowi okrutny świat wojny, walkę z przeciwnościami losu oraz skomplikowane relacje między bohaterami. Jest to powieść o stracie, śmierci i poszukiwaniu sensu życia. Zdaniem klubowiczów część wydarzeń ukazanych w książce wydaje się mało prawdopodobna, mimo to powieść wywołała ożywioną dyskusję.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 22 kwietnia 2024 r. o godz. 15.00.  Będziemy omawiać książkę „Fiołki” Shin Kyung-Sook.

 

Filii nr 3

Ałbena Grabowska „Doktor Bogumił”

 

Autorka popularnej sagi „Stulecie Winnych” tym razem zabrała czytelników w podróż do XIX–wiecznej Warszawy. Bohater powieści, Bogumił Korzyński – zdolny, młody lekarz, musi zmierzyć się z konsekwencjami swych czynów. Fabuła obyczajowo-kryminalna jest tylko pretekstem do ukazania dramatycznych warunków życia i stanu medycyny nie tylko w Polsce pod zaborami, ale również na świecie. Autorka w krótkich wstępach do kolejnych rozdziałów przybliżyła losy autentycznych postaci, których wpływ na rozwój medycyny często wiązał się z tragicznymi dziejami odkrywców. Obraz ówczesnego świata, w którym brak higieny doprowadzał do licznych zgonów, przeraża dzisiejszego czytelnika, tym bardziej że wydarzenia rozgrywające się w książce nie mówią o zamierzchłej przeszłości tylko o czasach rozkwitu nauki i kultury.

Następne spotkanie odbędzie się 23 kwietnia 2024 r. o godz. 16.00, podczas którego omawiana będzie książka Danuty Awolusi „Zgodnie z prawdą”.

 

Filii nr 7

Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa”

 

Tematem dyskusji podczas spotkania  była książka japońskiego autora Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa”. To oszczędna w formie i treści opowieść, której akcja rozgrywa się w małej kawiarni Funiculi Fanicula
w Tokio słynącej, jak głosiła miejska legenda  z możliwości przenosin w czasie. Choć powroty do przeszłości były obwarowane kilkoma ścisłymi zasadami, a zwłaszcza tym, że nie wpłyną one na zmianę teraźniejszości, niektórzy bohaterowie książki chcą tego doświadczyć.  Fumiko, Kohtake, Hirai przenosząc się do przeszłości, znalazły spokój, ukojenie, nadzieję i siły, co bardzo zmieniło (!) ich rzeczywistość. Ten oryginalny i nierealny zamysł autorski niesie za sobą głębokie przesłanie – żyjmy tak, by rozstając się z kimkolwiek nie żałować niewypowiedzianych słów, przeoczonych zdarzeń, bo nam powrót w przeszłość się nie zdarzy.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 30 kwietnia o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać  o książce Lany Bastasic „Złap zająca”.