Wypożyczalnia dla Dorosłych

Juli Zeh „Wśród sąsiadów”.

Akcja powieści dzieje się w okresie pandemii, a miejscem wydarzeń jest początkowo Berlin, później fikcyjna wieś Bracken. Lockdown unaocznia głównej bohaterce Dorze, że już niewiele łączy ją z osobą,
z którą mieszka. Postanawia całkowicie odmienić swoje życie i  zamieszkać na prowincji. Tam zderza się ze swoimi wyobrażeniami o mieszkańcach wsi i ich zwyczajch. W rezultacie musi zweryfikować swoje poglądy na wiele spraw, bo nic nie jest tak, jak jej się  dotychczas wydawało.

Następne spotkanie odbędzie się 24 października 2023 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce:  Olgi Tokarczuk „Empuzjon”.

Filia nr 1

Donatella Di Pietrantonio pt. „Porzucona córka”.

Donatella Di Pietrantonio, pisarka wielokrotnie nagrodzona prestiżowymi nagrodami literackimi za tę książkę. Autorka przedstawia historię nastolatki, dwukrotnie porzuconej przez opiekunów. Świat trzynastolatki zawalił się z dnia na dzień, kiedy bez słowa wyjaśnienia trafia do biednego domu biologicznych rodziców. To dla niej niezwykłe bolesne przeżycie. Czuje się niekochana i niechciana przez jednych i drugich. To książka o trudnych relacjach rodzinnych, poszukiwaniu swojego miejsca i tożsamości, a także o godności, aspiracjach i uporze. „Porzucona córka” wywołała ożywioną dyskusję wśród klubowiczów.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 30 października 2023 r. o godz. 15.00. Omawiać będziemy „Siłę kobiet” Barbary Wysoczańskiej.

Filii nr 3

Najciekawsze powieści przeczytane podczas wakacji.

Jak co roku pierwsze powakacyjne spotkanie klubu poświęcone było przedstawieniu najciekawszych tytułów, które zachwyciły czytelniczki w okresie letnim. Tym razem klubowiczki poleciły następujące pozycje:

  1. „Atlas” Lucindy Riley – finał opowieści zmarłej niedawno pisarki, dokończony przez jej syna. Bestsellerowa seria rozpoczęta książką „Siedem sióstr” zyskała doskonałe zakończenie, rozwiązując wszystkie zagadki i przedstawiając skomplikowane życie Pa Salta, adoptowanego ojca sióstr – Plejad.
  2. „Ogrody na popiołach” Sabiny Waszut – wstrząsająca historia o powojennych wydarzeniach na Śląsku. Opowieść, w którą dziś trudno uwierzyć, o polskim obozie koncentracyjnym wykorzystującym odziedziczone po hitlerowskim najeźdźcy zasady i obyczaje.
  3. „Doktórka od familoków” Magdaleny Majcher – książka oparta na faktach opisująca losy Jolanty Wadowskiej-Król, lekarki w Szopienicach, dzielnicy Katowic, i jej walkę o dostrzeżenie problemu działalności pobliskiej fabryki.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 3 odbędzie się 24 października 2023 r. o godz. 16.00. podczas którego omawiana będzie książka „Dziewięcioro nieznajomych” Liane Moriarty.

Filii nr 7

Valerie Perrin „Życie Violette”

Uhonorowana we Francji i nie tylko powieść Valerie Perrin to niezwykła historia zwykłej kobiety –

– Violette Toussaint, którą Los zaprowadził do dość niezwykłego miejsca pracy, dozorczyni cmentarza w niewielkim miasteczku w Burgundii. Autorka pokazuje, że najbardziej traumatyczne życiowe doświadczenia, dzięki samozaparciu i wyciągniętym ku nam pomocnym dłoniom możemy uładzić w sobie
i znaleźć szczęście w codzienności. Violette, mimo iż otoczona śmiercią stopniowo wraca do życia. To fascynująca, wielowątkowa powieść, w której poszczególne historie bohaterów zazębiają się i uzupełniają,
a my z fascynacją odkrywamy wielowymiarowość występujących w niej postaci. Choć to zdecydowanie historia obyczajowa, to znalazło się tu miejsce dla kilku romansów, a nawet zagadki kryminalnej.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 24 października o godz. 16.00. Będziemy rozmawiać
o książce „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens.