W czerwcu dzieliliśmy się refleksjami na temat książek: „Pomieszkanie”, „Odpływ”, „Sen i śmierć” oraz „Nauczycielka”.

Wypożyczalnia dla Dorosłych
Podczas ostatniego przed wakacjami spotkania miłośników literatury rozmawiano o  debiucie powieściowym amerykańskiego autora Grega Baxtera pt. „ Pomieszkanie”.

Bohater „Pomieszkania” opuszcza Amerykę, by zamieszkać w obcym mieście, być z dala od przeszłości i nabrać do niej dystansu oraz spróbować żyć w środowisku zupełnie odmiennym od dotychczasowego. Przewodnikiem po nowym miejscu staje się przypadkowo poznana dziewczyna. Saskia pomaga przybyszowi w poszukiwaniu mieszkania, przybliża zwyczaje miejscowej ludności, pokazuje nowe miejsca, a także zaraża swoją pasją do sztuki.     

Greg Baxter opowiada nam prostą historię nasyconą atmosferą wyobcowania, tymczasowości i osamotnienia.  Jego książka  jest niejednoznaczna i pełna niedopowiedzeń. Autor pozostawia nam pole do własnych interpretacji i przemyśleń.
Następne spotkanie 27.09.2016 r. o godz 16.00. (Czytelnia Regionalna) będziemy rozmawiać
o książce: Emmy Donoghue „Pokój”.

Filia nr 1
W Filii nr 1  klubowicze rozmawiali na temat książki Larsa Saabye Christensena pt. „Odpływ”. Powieść norweskiego autora składa się z dwóch odrębnych opowieści połączonych osobą narratora oraz motywem muzycznym wspominanym podczas kluczowych wydarzeń.
Następne spotkanie odbędzie się 22 września o godz. 16.00 i poświęcone będzie książce Żanny Słoniowskiej pt. „Dom z witrażem”.

Filia nr 3
Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 3 ostatnie spotkanie przed przerwą wakacyjną poświęcił na drugą część kryminalnej opowieści A. J. Kazinsky’ego pt. „Sen i śmierć”. Niestety, jak w przypadku wielu kontynuacji, część druga nie tylko nie dorównała poprzedniczce, ale wręcz wzbudziła niechęć czytelniczek. Oczekując metafizycznych tropów, które tak przekonująco przedstawione zostały w „Ostatnim dobrym człowieku”, zawiodły się sromotnie. Powieść „Sen i śmierć” okazała się być przeciętnym, bardzo drastycznym thrillerem jakich w ostatnim czasie mnóstwo na rynku księgarskim.
Kolejne spotkanie odbędzie się 27 września 2016 r., podczas którego klubowiczki zaprezentują najciekawsze książki, przeczytane podczas wakacji.

Filia  nr 7
Dramatyczna miłość w niebanalnej odsłonie. Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 7 było poświęcone powieści „Nauczycielka” austriackiej pisarki – Judith Taschler. To historia miłości dwojga młodych studentów – Matyldy i Xavera, kochających literaturę, mających talent do opowiadania, fantazjowania i słuchania opowieści. Miłości, a może nie miłości? Może tylko Matyldy? Ale, czy może prawdziwie  kochać osoba zafascynowana i uzależniona od partnera i tak bardzo nie kochająca siebie? Czy mężczyzna skupiony na sobie, nie ceniący ludzi, a tylko historie życiowe, które tworzą,  potrafi szczerze pokochać kobietę, z którą żyje wiele lat? Jak bardzo determinuje nas wychowanie i rodzina, w której dorastaliśmy… To tylko niektóre z wątków zawartych w powieści,  skłaniających do przemyśleń i refleksji nad ważnymi życiowymi sprawami.
Następne spotkanie Klubu odbędzie się 27 września o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Tom Michell pt.” Lekcje z pingwinem”.

Zapraszamy do dyskusji!

{webgallery}image0579image0580image0581image0582image0583image0584image0585image0586{/webgallery}