W ramach obchodzonego wczoraj Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przez cały dzień na Czytelników Biblioteki czekała moc atrakcji. Od rana w Wypożyczalni Dla Dorosłych i wszystkich filiach książnicy o każdej pełnej godzinie chętni mogli spróbować swoich sił w quizie. Ci, którzy dzielnie poradzili sobie z pytaniami, zostali nagrodzeni książką niespodzianką.

W Saloniku Literacko-Artystycznym odbył się wernisaż wystawy pn. „Książka, której się nie spodziewacie”. Zwiedzający mogli obejrzeć nietypowe zbiory inowrocławskiej książnicy, tj. książki wykorzystujące alfabet Braille’a, książki przytulanki, wydania kolekcjonerskie, audiobooki i tytuły w obcych językach – w tym nawet po japońsku! Ekspozycja czynna będzie do 27 kwietnia w godzinach otwarcia Saloniku-Literacko-Artystycznego.

W Filii nr 12 dla Ludzi Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie pt. „Mów do mnie wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”. Spotkali się tam wielbiciele utworów tych poetów. Czytane przez uczestników znane i mniej znane wiersze bawiły i przywoływały wspomnienia! Spotkanie uświetnił Dawid Poliński, wykonując muzyczne interpretacje znanych utworów.

Na tradycyjnym już kiermaszu wybór był ogromny, a ceny bardzo przystępne. Nic dziwnego, że każdy odchodził zadowolony. Tego dnia około pięciuset książek znalazło nowych właścicieli.

Wzorem lat ubiegłych, w ramach promocji czytelnictwa, w wybranych autobusach MPK można było usłyszeć klasykę literatury polskiej w formie audiobooków. W tym roku – w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości – były to tytuły autorów tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym.

Popołudniowe spotkanie autorskie z księciem komedii kryminalnej, Alkiem Rogozińskim można określić jednym słowem – wesołe. Anegdoty sypane jak z rękawa i przezabawne sytuacje, w jakich znajdował się Gość książnicy co chwila wywoływały salwy śmiechu. Opowiedział między innymi, dlaczego w każdym jest coś z psychopaty, jaki wpływ na jego lekkie odchylenia od normy miała szkoła oraz jak Magda Gessler wyleczyła go z przeziębienia. Dziennikarz, autor komedii kryminalnych, niedoszły archeolog i historyk z zamiłowania okazał się człowiekiem o bardzo dużym poczuciu humoru i z dystansem do siebie. Podczas spotkania miał miejsce finał konkursu przygotowanego specjalnie na ten dzień, a autor wylosował nazwiska osób, które wygrały książki z podpisem. Na koniec każdy chętny mógł uzyskać unikalną pieczątkę wraz z podpisem i zrobić sobie z Alkiem „selfie”.