Wypożyczalnia dla Dorosłych
Ruth Ware „Kobieta z kabiny dziesiątej”

Thriller psychologiczny „Kobieta z kabiny dziesiątej” Ruth Ware zabiera nas na luksusowy rejs, który szybko zmienia się w koszmar. Główna bohaterka Lo Blacklock jest przekonana, że była świadkiem morderstwa – ale nikt nie wierzy w jej historię. Na zamkniętym jachcie, pośród pięknych krajobrazów i nieufnych pasażerów, granica między prawdą a paranoją zaczyna się zacierać. Autorka tworzy pełną napięcia, klaustrofobiczną atmosferę, w której trudno odróżnić rzeczywistość od złudzenia. Choć tempo momentami zwalnia, książka trzyma w napięciu aż do końca i skłania do dyskusji o tym, jak bardzo możemy ufać własnym zmysłom.

Następne spotkanie odbędzie się 25 listopada 2025 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce Weroniki Wierzchowskiej „Zakochane bez pamięci”.

Filia nr 7

Lori Nelson Spielman „Trzy siostry z Toskanii”

„Trzy siostry z Toskanii” to ciepła, nastrojowa opowieść o rodzinnych więziach, tajemnicach i sile miłości. Nie zabrakło również czarnego charakteru w postaci nonny Rosy. Na kartach tej powieści klubowiczki wyruszyły w podróż po malowniczych Włochach, by odkryć prawdę o rodzinnej klątwie rzuconej przed wiekami. Włoski klimat, malownicze opisy i lekki styl autorki sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 25 listopada 2025 r. o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Ewy Formelli „Nie pozwolę Ci odejść”.

Filia nr 3

Magdalena Witkiewicz  „ Czereśnie zawsze muszą być dwie”

 

Książka przedstawia historię dwóch pokoleń kobiet, skupiając się na miłości i przyjaźni,a także na pomyłkach, które mogą mieć skutki przez wiele lat. Współczesna narracja łączy się z opowieścią o tragicznych wydarzeniach z okresu wojny oraz powojennej Polski.
Książka dostarczyła wiele tematów do dyskusji, w tym, jak decyzje i działania innych mogą wpłynąć na przyszłe życie bliskich, jak i nieznanych nam osób. Magdalena Witkiewicz pisze lekko, przystępnie i emocjonalnie. Jej styl jest charakterystyczny. Łączy ciepły humor i empatię. Dialogi są naturalne i budują ciepły, nieco nostalgiczny klimat.
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 3 odbędzie się 25 listopada 2025 r. o godz. 16:00, podczas którego omówiona zostanie lektura autorstwa Ałbeny Grabowskiej „Najważniejsze to przeżyć”.

 

Filia nr 1

Sebastian Barry „Czas starego Boga”

28 października br. w Filii nr 1 odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano pozycję pt. „Czas starego Boga” autorstwa Sebastiana Barry’ego. Akcja książki dzieje się na irlandzkim wybrzeżu. Jest to historia Toma Kettle’a, starego, emerytowanego policjanta, określonego zdaniem czytelników Hiobem naszych czasów. Tom traci wszystko, co można stracić, jest człowiekiem naznaczonym przez los, pozbawionym nadziei. Autor opowiada nam historię, która ciągnie się od najmłodszych lat bohatera, po tragiczne życie rodzinne. W tle opisany zostaje niechlubny okres w dziejach Irlandii, w bolesny sposób przedstawiając traumy ofiar katolickich księży. Książka koncentruje się na problemach, o których najlepiej zapomnieć, ale niestety zapomnieć się nie da.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 25 listopada 2025 r. o godz. 15.00.