W poniedziałek 23 maja w Inowrocławiu przez cały dzień świeciło słońce, ale w Saloniku Literacko-Artystycznym po południu było burzowo. To za sprawą Spotkania z Filmem, które jak zwykle poprowadził Łukasz Oliwkowski. Po krótkim wstępie obejrzeliśmy ekranizację ostatniego dramatu Williama Szekspira, wyreżyserowaną przez Julie Taymor w roku 2010.

Amerykańska reżyserka Szekspirowskiego Prospera zmieniła na Prosperę (sugestywnie graną przez Helen Mirren) i wypełniła film efektami specjalnymi, które miały za zadanie ukazać magię zawartą w arcydziele mistrza ze Stratfordu. Czy jednak nadmiar tych efektów nie zabił ducha oryginału, a zamiana płci głównego bohatera miała głębsze uzasadnienie? Czy uniwersalizm dramatu, ukazującego zmaganie się dobra ze złem, nie został strywializowany przez postmodernistyczną grę konwencją?

Wokół powyższych zagadnień toczyła się burzliwa dyskusja po projekcji. Większość widzów uznała, że pomimo pewnych niedostatków ekranizacja w ciekawy sposób ukazuje wciąż aktualna problematykę zawartą w dziele dramaturga.

Pokaz filmu i dyskusję zorganizowano w ramach projektu „Wiele hałasu o Szekspira”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

{webgallery}image0406image0407image0408{/webgallery}