To już IV edycja ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy bibliotekarz”. W tym roku włączyli się do niej bibliotekarze i czytelnicy z Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Uczestnicy rowerowego rajdu pokonali około 25 kilometrową trasę przez Inowrocław – Parchanie – Słońsko.

W Parchaniu dzięki uprzejmości ks. proboszcza  Mariana Kierzkowskiego odbyło się zwiedzanie kościoła  parafialnego  pw. św. Wojciecha. Kolejnym przystankiem była Izba Pamięci gen. Władysława Sikorskiego, mieszcząca się przy Szkole Podstawowej. Za zgodą dyrektor szkoły Barbary Kwiatkowskiej  można było dowiedzieć się  o wielu faktach i ciekawostkach dotyczących rodziny Sikorskich. W centrum Parchania usytuowany jest również pamiątkowy obelisk ku czci generała. W pobliżu kościoła, uczestnicy rajdu obejrzeli  dworek, byłą posiadłość rodziny Sikorskich.  W drodze powrotnej, na odpoczynek zawitaliśmy do Świetlicy Środowiskowej w Słońsku. Beata Szafrańska, szefowa tej placówki przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek, a dzieci uprzyjemniły czas popisami muzyczno-wokalnymi. Kolejnym etapem rajdu było dotarcie do miejscowości Latkowo, gdzie na lotnisku wojskowym trwały uroczystości 50-lecia powstania najstarszej jednostki śmigłowcowej w siłach zbrojnych PR.

Podczas trwania rajdu przeprowadzano konkursy, w których nagrodami były książki i zakładki. Rowery przyozdobione zostały w okolicznościowe chorągiewki, a każdy uczestnik otrzymał identyfikator z logo akcji. Pamiątkowe koszulki i kamizelki wręczono najaktywniejszym rowerzystom. Cała akcja „Odjazdowy bibliotekarz” przeprowadzona po raz pierwszy w Inowrocławiu skupiła zarówno fanów czytania jak i miłośników spędzenia wolnego czasu w plenerze.

 {webgallery}

{/webgallery}