Celem konkursu jest popularyzowanie idei jego Patronki: „ocalenie od zapomnienia” miejsc, wydarzeń, ludzi ważnych dla Inowrocławia, o których warto pamiętać.

Ideę tę Maria Magdalena Adaszyńska z domu Strachanowska (1940-2023) zrealizowała książką Powroty – swoistym hołdem dla miasta swojego urodzenia. Jest ona zapisem wspomnień z dzieciństwa i młodości spędzonych przez autorkę w dzielnicy uzdrowiskowej w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Jako osoba dorosła, absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Maria Adaszyńska wiele lat uczyła języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych, zachęcając swych podopiecznych do doskonalenia umiejętności literackich. Rozwijanie pasji twórczych oraz upamiętnienie Patronki to również cele niniejszego konkursu.

Wydawca książki Powroty wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Inowrocławiu we współpracy z Biblioteką Miejską im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zapraszają do udziału w konkursie wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych, którym bliski jest Inowrocław.

plakat-Mój Inowrocław
plakat-Mój Inowrocław