Wczoraj w 80. rocznicę dramatycznych wydarzeń w inowrocławskim więzieniu w Saloniku Literacko-Artystycznym odbyły się dwa pokazy filmu „Makabryczna noc. Inowrocław 1939”.
W nocy z 22 na 23 października 1939 roku w inowrocławskim więzieniu z rąk pijanych hitlerowców, starosty Hirschfelda i ziemianina z Palczyna Jahnza, poniosło śmierć – według dostępnych źródeł 56 osób, znanych
i szanowanych mieszkańców Inowrocławia i okolic, wśród nich był m.in. przedwojenny prezydent miasta Apolinary Jankowski.
Informacja o tragicznym wydarzeniu wstrząsnęła opinią publiczną.
O jego przebiegu mówiło radio francuskie. Winston Churchill tę sprawę poruszył w Izbie Gmin. Oprawcy stanęli przed Sądem Specjalnym.
Tematem zainteresował się Sebastian Bartkowski z Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, który przygotował dokument fabularyzowany pt. „Makabryczna noc. Inowrocław 1939”.
W filmie wystąpili aktorzy-amatorzy z Unisławia i Inowrocławia oraz świadkowie wydarzeń.
Wczoraj w 80. rocznicę egzekucji wykonanej przez Niemców, upamiętniono ofiary zbrodni. W Saloniku Literacko-Artystycznym odbyły się dwa pokazy filmu o „krwawej nocy”. Uczestniczyli w nich uczniowie inowrocławskich szkół oraz mieszkańcy miasta i okolic.