Prezydent Miasta Inowrocławia oraz Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza serdecznie zapraszają mieszkańców na uroczystości upamiętnienia inowrocławskiej „krwawej niedzieli”.
Przypomnijmy, samosąd, do jakiego doszło w więzieniu nocą z 22 na 23 października 1939 r., to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń z początków II wojny światowej w Inowrocławiu. Tamtej nocy, w warunkach szczególnego udręczenia, pozbawiono życia nie mniej niż 56 osób, mieszkańców miasta i pobliskich kujawskich miejscowości. Jak wiemy, nie była to pierwsza z masowych egzekucji dokonywanych przez Niemców jesienią 1939 r. w tym więzieniu, ale też w podgniewkowskich lasach i w okolicach wsi Rożniaty. Jednak skala okazanego wtedy bestialstwa i okrucieństwa sprawiły, że dramat ten na kartach historii utrwalił się jako „krwawa noc”.
22 października br. o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość pod tablicą pamiątkową przy ul. Narutowicza (Zakład Karny), podczas której inowrocławianie oddadzą hołd zamordowanym w trakcie „krwawej niedzieli”. Tego dnia mieszkańcy będą mogli również obejrzeć film „Makabryczna Noc”. Projekcje odbędą się w Saloniku Literacko-Artystycznym o godz. 10.30 i 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

UWAGA! Na projekcję o godz. 10.30 brak wolnych miejsc.

 

ffff