W czerwcu 2013 roku na rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza powieść mieszkanki naszego miasta Wiesławy Bancarzewskiej. Opowieść o niezwykłych przygodach Anny Duszkowskiej zyskała spore grono czytelników, a zwłaszcza czytelniczek w całej Polsce. Jak wskazuje tytuł, akcja powieści rozgrywa się przede wszystkim w Nałęczowie, ale nie brakuje w niej wątków inowrocławskich.
Pierwsze spotkanie autorskie debiutującej powieściopisarki miało miejsce w Saloniku Literacko-Artystycznym w czwartek 5 czerwca. Wiesława Bancarzewska opowiedziała o przygotowaniach do pracy nad książką, m.in. o zbieraniu potrzebnych informacji o międzywojennym Inowrocławiu w Czytelni Regionalnej naszej Biblioteki. Dowiedzieliśmy się też, jak autentyczne historie rodzinne i wiadomości historyczne zostały wplecione w fikcyjną opowieść. Okazało się również, że dyskusje i praca redakcyjna z przedstawicielami wydawnictwa (tuż przed wydaniem książki) były często pouczające, a czasem zabawne dla samej autorki.
Wiesława Bancarzewska zapowiedziała ukazanie się 18 czerwca br. kontynuacji losów Anny Duszkowskiej pt. „Zapiski z Annopola”. Obecnie pracuje nad trzecią częścią jej przygód. Jak zapewniła autorka, w kolejnych książkach czytelnicy także odnajdą dawny i współczesny Inowrocław.

{webgallery} {/webgallery}