W styczniu, miłośnicy książek, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książek spotkali się, by porozmawiać o książce Mariusza Szczygła „Laska nebeska”.

Mariusz Szczygieł dziennikarz, autor felietonów i reportaży, wydał kolejną książkę przybliżającą nam kulturę, mentalność i zwyczaje naszych południowych sąsiadów. Tym razem autor poprzez literaturę czeską ukazał nam różne oblicza Czechów. I tak na kartach książki znalazły się odwołania do tekstów m.in. : Bohumiła Hrabala, Jaroslava Haska, Oty Pavela i Josefa Skvoreckyego. Dziennikarz zaczyna od fragmentów twórczości znanych autorów, by przejść do rzeczywistości i mówić o sprawach poważnych, w nieco humorystycznym tonie. Czechy ukazane przez Szczygła, to kraj, tak inny od naszego, ale ani gorszy, ani lepszy. W tych, krótkich felietonach poznajemy wiele zabawnych, ale i też poważnych historii z życia naszych sąsiadów. Jest tam opowieść m.in.: o Vaclavie Havlu, który był śledzony przez ówczesne służby bezpieczeństwa, o fikcyjnej, charyzmatycznej postaci Jara Cimrmana, o mężu Heleny Vondrackovej oraz poznamy zjawisko jakim jest „literatura klozetowa”. „Laska nebeska” Mariusza Szczygła umiejętnie łączy sprawy poważne z zabawnymi, przez co lekko i przyjemnie czyta się tę książkę.

Następne spotkanie 26.02.2013 r. o godz 16:00 (Salonik Literacko -Artystyczny). Będziemy rozmawiać o książce Pauliny Wilk „Lalki w ogniu”.

Zapraszamy do dyskusji.