„Dopiero, kiedy człowiek zatruje ostatnią rzekę, zetnie ostatnie drzewo, zabije ostatnią rybę, uświadomi sobie, że nie da się zjeść pieniędzy.”
Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 28 października w Filii nr 7 rozmawiano o książce Artura Domosławskiego „Śmierć w Amazonii”. A. Domosławski to czołowy polski reportażysta specjalizujący się w tematyce Ameryki Południowej. Książka obejmuje trzy reportaże o rabunkowym wydobyciu surowców w Brazylii (wycinka lasów w dżungli amazońskiej), w Peru (grabieżcze wydobycie złota) i w Ekwadorze (niszczycielskie wydobycie ropy naftowej). Przedstawia ogromne szkody wyrządzane naturze i żyjącym tam ludziom, którzy bez szkody dla nikogo chcą godnie żyć i pracować – niszczenie lasów, pozbawianie tubylców ziemi i gospodarstw oraz dostępu do wody, zatruwanie przyrody oraz przyczynianie się do szerzenia śmiertelnych chorób, a także masowe i całkowicie bezkarne mordowanie mieszkańców słusznie walczących o podstawowe prawa – swoje i natury. Ameryka Południowa w reportażach Domosławskiego woła o pomoc. To walka o przyrodę i walka o życie. Niszczycielskie działania w dżungli amazońskiej, największ go eko regionu na naszej planecie mogą spowodować katastrofalne skutki dla klimatu całej Ziemi. Walka  o zmiany w Amazonii to proces, który musi trwać, dlatego wartość ma każda dotychczasowa śmierć i każde nasze działanie, które ten proces wzmocni. Każdy, nawet najmniejszy krok i nasz świadomy, konsumencki wybór.
Następne spotkanie Klubu – 25 listopada o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o „Dzienniku” Jerzego Pilcha. Serdecznie zapraszamy!

{webgallery} O „Śmierci w Amazonii” –  w DKK w Filii nr 7 O „Śmierci w Amazonii” –  w DKK w Filii nr 7 O „Śmierci w Amazonii” –  w DKK w Filii nr 7 O „Śmierci w Amazonii” –  w DKK w Filii nr 7 { /webgallery}