We wtorek 17 maja gościliśmy w Saloniku Literacko-Artystycznym Martę Nowicką. Specjalistka do spraw edukacji z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego podczas multimedialnej lekcji przybliżyła setce uczniów z inowrocławskich szkół czasy, miejsca i warunki, w jakich można było oglądać świeżo napisane sztuki mistrza ze Stratfordu. Bilet do teatru w dawnym Londynie kosztował mniej niż najtańszy napój, więc w prapremierze „Hamleta” czy „Makbeta” mógł uczestniczyć każdy chętny. Tym bardziej, że ówczesne teatry mieściły wielotysięczną publiczność. Niestety, miejsca siedzące i pod dachem były zarezerwowane tylko dla bogatych, a o takich udogodnieniach jak toalety, można było tylko pomarzyć. Współcześni nie traktowali sztuk Szekspira jak oferty tylko dla elity kulturalnej, a niemal każdy widz znajdował w nich coś w swoim guście, bowiem komizm miesza się w nich z tragizmem, a głębia przekazu z widowiskowymi pojedynkami. Może to nauka dla ludzi wieku XXI? Nie bójmy się Szekspira! Czytajmy i oglądajmy!

Po przerwie nieco już mniejsza grupa gimnazjalistów wzięła udział w warsztatach aktorskich, prowadzonych przez panią Martę w rodzimym języku autora „Romea i Julii”. Lepsze zrozumienie mowy ciała, pogłębienie wyobraźni i kreatywności, ćwiczenie koncentracji, przełamywanie lęku przed publicznym występem i szkolenie angielskiej konwersacji to efekty zajęć, które przydadzą się nie tylko przyszłym aktorom.

Lekcję i warsztaty zorganizowano w ramach festiwalu literackiego „Wiele hałasu o Szekspira”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

{webgallery}image0346image0347image0348image0349image0350image0351image0352image0353image0354image0355image0356image0357image0358image0359image0360image0361image0362{/webgallery}