Wypożyczalnia
Justyna Kopińska, dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Jest autorką książki „Polska odwraca oczy”. „Polska odwraca oczy” to zbiór szesnastu przejmujących, mocnych reportaży m.in. o dręczonych młodych pacjentach szpitala psychiatrycznego, o żonie seryjnego zabójcy, o pensjonariuszach sierocińca okrutnie traktowanych przez siostry zakonne, o niedoskonałościach prawa i o obojętności. Książkę Kopińskiej, choć to lektura trudna i szokująca, należy koniecznie przeczytać.

Na następne spotkanie zapraszamy 30 stycznia o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce pt. „Ból” Zeruyi Shalev.

Filia nr 1
Marcel Woźniak „Biografia Leopolda Tyrmanda”.
W czwartek 14 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na temat „Demaskatora” Johna Grishama. To jedna z książek mistrza thillera prawniczego. Przedstawia sytuacje, gdzie sędzia narusza etykę swojego zawodu. Główna bohaterka pani prawnik Lacy Stoltz bada prawidłowy przebieg procesów sądowych na Florydzie. W pracy w komisji rozważa skargi dotyczące przebiegu postępowania sądowego. W książce śledzimy mocną dawkę sensacyjnych emocji, które dostarczają wiadomości o łapówkach, wymuszeniach i zastraszeniach.

Na następne spotkanie zapraszamy 18 stycznia.; będzie dotyczyć książki pt. „Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes.

Filii nr 7
Na ostatnim w tym roku spotkaniu Klubu w Filii nr 7 rozmawiano o „Sercu” Radki Franczak. To udany debiut powieściowy młodej autorki. „Serce” można uznać za książkę drogi – w sensie dosłownym, gdyż podejmuje problem emigracji zarobkowej młodych Polaków po 1989 r., ale też w sensie symbolicznym, jako drogę do życiowej dojrzałości lub drogę życia z jej stopniowym zbliżaniem do starości i nieuchronnego kresu. Ważnymi tematami poruszonymi w książce są także skomplikowane relacje rodzinne między małżonkami, a także między rodzicami i dziećmi – w polskiej i szwajcarskiej rodzinie. Wielowątkowość pozwala na odbieranie i analizę powieści na wielu poziomach. Ciekawym dodatkiem do treści są zdjęcia Autorki – nieostre, rozmyte, jak senne obrazki.

Na następne spotkanie zapraszamy 30 stycznia o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Magdaleny Witkiewicz „Czereśnie zawsze muszą być dwie”.